Stavebné sporenie

Stavebné sporenie je obľúbeným finančným produktom najmä vďaka svojmugarantovanému výnosu. Konkrétne ide v súčasnosti o 10% štátny príspevok až do výšky 2 000 Sk ročne s možnosťou získať výhodný úver zo stavebného sporenia


Hoci atraktivita stavebného sporenia v posledných rokoch trochu poklesla vplyvom znižujúcich sa úrokových sadzieb, jedná sa stále o produkt vhodný pre zaručené zhodnotenie uložených peňazí.

Od roku 1993, kedy bol uvedený na český trh, doznal systém stavebného sporenia niekoľkých významných zmien. Poradíme vám, ako zo stavebného sporenia vyťažiť maximum s ohľadom na účel, pre ktorý ste si stavebné sporenie zaobstarali, či pre ktorý sa ho zriadiť chystá.

Čo je stavebné sporenie

Stavebné sporenie je primárne určené pre čerpanie peňazí na stavebný projekt - výstavbu, rekonštrukciu či iné stavebné úpravy. Ak sa však nerozhodnete čerpať úver zo stavebného sporenia, môžete našetrené peniaze použiť na čokoľvek.

Sporenie sa zakladá na minimálnu dobu 6 rokov. Po túto dobu je vám pripisovaný úrok a štátna pomoc. Po uplynutí tejto viazacie lehoty môžete zmluvu vypovedať, získať nasporené prostriedky vrátane štátnej pomoci a využiť ich na ľubovoľné účely. Alebo sa môžete rozhodnúť pre získanie úveru zo stavebného sporenia a použiť ho pre financovanie bytových potrieb.
 

Môžem vypovedať sporenie predčasne?

Áno. Ale v prípade vypovedania zmluvy pred uplynutím viazacie lehoty strácate nárok na vyplatenie štátnej pomoci a zaplatíte určitý poplatok z cieľovej sumy.

Pred uplynutím viazacie lehoty však môžete aj začať čerpať úver zo stavebného sporenia. Musíte však splniť niekoľko podmienok, medzi ktoré patrí napríklad splnenie Miniman doby sporenia (najčastejšie 2 roky), dosiahnutie minimálnej nasporenej sumy (40% z cieľovej sumy) a ďalšie.
 

Pre koho je stavebné sporenie

Vzhľadom na povahu stavebného sporenia volí tento produkt často rodičia na účely sporenia pre svojich potomkov. Zďaleka to však nie je jediná motivácia ku sporenie pomocou tohto produktu a vždy je potreba celej stavebné sporenie nastaviť s ohľadom na účel sporenia.

 

Sami najlepšie viete, čo potrebujete

Pomôžeme vám nastaviť "stavebko" presne podľa vašich potrieb. Spolupracujeme s niekoľkými stavebnými sporiteľňami a z ich portfólia vyberieme tú najvhodnejšiu variantu pre vás. Ozvite sa.

 

Mohlo by vás zaujímať

icon-animated-coumime-2
Myslite zodpovedne a zabezpečte svoju rodinu a blízkych pre prípad neočakávaných životných udalostí. Nechajte si ušiť poistenie na mieru. Pomôžeme vám vybrať kvalitnú poisťovňu a nastaviť poistenie presne podľa vašich potrieb.
icon-animated-coumime-6
Čert nikdy nespí. Zaistite svoj majetok proti krádežiam, požiarom či vandalom. Buďte krytí aj v prípade škody spôsobenej v bežnom živote alebo v zamestnaní. Poskytneme vám dokonalú ochranu hnuteľného i nehnuteľného majetku.
icon-animated-coumime-3
Vyhovuje vám dlhšia doba splatnosti a nižšia úroková sadzba? A kto ponúka najnižšie úroky? Naši špecialisti vám pomôžu nastaviť hypotéku presne podľa vašich možností. Priblížime vám vaše sny o novom bývaní.