Dôchodkové sporenie

Myslite na starobu včas!" Vieme, že sa to ľahko povie. Úspory na život v neskoršom veku často ustupujú iným aktuálnym prioritám, ako je potrebné hypotéka, úver alebo stavebné sporenie. Lenže čas sa na okolnosti nepýta a ten, kto na svoju životnú úroveň v starobe takpovediac stíha myslieť, má v dôchodku o poznanie pokojnejšie spanie.


Poradíme vám, ako si správne vybrať dôchodkovú správcovskú spoločnosť, zvoliť investičnú stratégiu alebo vyplniť zmluvu. A tiež sa pozrieme na to, ako vďaka sporenie ušetriť na daniach a mnoho ďalších možností využitia doplnkového dôchodkového sporenia v praktickom živote.

Sporiť na dôchodok sa vyplatí i v malých sumách a je lepšie začať už v mladšom veku. 

Čo je dôchodkové sporenie

Doplnkové dôchodkové sporenie je dobrovoľný, tzv. tretí pilier dôchodkového systému, v ktorom sú finančné prostriedky účastníkov spravované doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami .

Princíp doplnkového dôchodkového sporenia je založený na zhromažďovaní finančných prostriedkov formou príspevkov účastníka a zamestnávateľa a hospodárení s týmito príspevkami. 

Pri sporení je dôležité zvoliť vhodnú investičnú stratégiu. V ponuke dôchodkových spoločností je celá rada investičných fondov - od povinných konzervatívnych fondov s nízkou mierou rizika až po odvážnejší dynamickej stratégie. Záleží len na vás, akú mieru rizika ste ochotní podstúpiť.

Daňové zvýhodnenie

Príspevok zamestnávateľa je daňovým výdavkom až do výšky 6% ročne zo zúčtovanej mzdy a náhrady mzdy zamestnanca.

Výplata dôchodkového sporenia

Ak si prajete získať všetky našetrené a zhodnotené prostriedky - teda bez akejkoľvek straty - môžete ich vybrať najskôr vo veku 60 rokov. Doplnkové dôchodkové sporenie si však môžete vybrať aj pred touto dobou, najskôr však po dvoch rokoch od uzavretia sporenia. V tomto prípade je však do plánov nutné započítať, že prídete o štátny príspevok, budete musieť spätne doplatiť daňové odpočty, príspevok zamestnávateľa a váš výnos sa zdaní 15% daní z príjmu.

V posledných rokoch sa objavila možnosť zriadiť doplnkové dôchodkové sporenie pre deti a vybaviť ich tak do života finančnými prostriedkami.

Možností, ako si zabezpečiť prísun financií v neskoršom veku, sú tiež dobre zvolené investície.

 

Zaistite sa

Či už premýšľate o tom, ako si udržať svoju životnú úroveň v dôchodkovom veku, alebo by ste chceli finančne podporiť svojich potomkov, ozvite sa. Všetko vám vysvetlíme a ukážeme vám možnosti, ako svoje peniaze v tomto smere využiť čo najlepšie.

 

Mohlo by vás zaujímať

icon-animated-coumime-2
Myslite zodpovedne a zabezpečte svoju rodinu a blízkych pre prípad neočakávaných životných udalostí. Nechajte si ušiť poistenie na mieru. Pomôžeme vám vybrať kvalitnú poisťovňu a nastaviť poistenie presne podľa vašich potrieb.
icon-animated-coumime-5
Investujte svoje voľné prostriedky výhodne a chráňte svoje peniaze proti inflácii. Možností máte veľa: reality, realitné fondy, fondy kolektívneho investovania alebo napríklad zlato.
icon-animated-coumime-1
Najbezpečnejší a najobľúbenejší produkt na trhu. Ideálne pre tých z vás, ktorí uprednostňujú bezpečie a strednodobý sporiaci horizont s perspektívou výhodného úveru zo stavebného sporenia.