06.07.2020
Zdieľať

Cena zlata je najvyššia za posledných 8 rokov

 
 
Cena zlata pokračuje v raste a je najvyššia za posledných 8 rokov. Obavy ľudí z nárastu nových prípadov nákazy vírusom Covid-19 a nádeje na ďalšie stimulačné opatrenia od centrálnych bánk podporili dopyt po zlate považovanom za bezpečnú investíciu v časoch neistoty, ktoré slúži tiež na zabezpečenie sa pred infláciou.
 
Spotová cena zlata sa v stredu 1. 7. 2020 dostala až na 1787,40 USD (1581,77 €) za uncu (31,1 g). To bolo najviac od októbra 2012.

Za ďalším výrazným rastom zlata v poslednej dobe, je podľa analytikov predovšetkým obava z príchodu druhej vlny pandémie, pretrvávajúca nízka úroveň úrokových sadzieb na hypotekárnych úveroch, strach z recesie americkej ekonomiky a vývoj na akciových trhoch.
 
Zlato si udržuje svoje pozície aj napriek výraznému opätovnému nárastu akcií, ktoré sú tlačené hore vďaka masívnej pomoci od centrálnych bánk, ktoré bezhlavo kvantitatívne uvoľňujú nové a nové peniaze do obehu. Aj vďaka tomu bude neustále a nekontrolovane rásť inflácia a hodnota peňazí bude stále nižšia a nižšia.
 
Svetový investori taktiež predpokladajú výrazné oslabenie amerického dolára, čo by malo v blízkej budúcnosti ešte viac zvýšiť cenu žltého kovu. Odborníci vo finančnom sektore naznačili obavy z pádu dolára, ktorý je na obzore. Zhodujú sa a varujú, že mena sa zrúti uprostred stúpajúceho množstva amerického dlhu a napätých globálno-obchodných vzťahoch. Slabší dolár zvyčajne vedie zlato k zhodnocovaniu, pretože sa pre zahraničných investorov stáva lacnejším. Analytici odhadujú, že cena za uncu zlata ešte tento rok prekoná hranicu 2000 dolárov s možným výhľadom až na 2500 $.
 
Dopyt po zlate stúpa u investorov všetkého druhu. Dnes už investovanie do zlata nie je záležitosťou len pre „horných 10 %“. Naopak, vďaka dnešným možnostiam vie do zlata investovať naozaj každý bez rozdielu, a to od minimálnej výšky 4 €/mesačne.
 
Hovorí sa, že keď sú o niečom plné noviny, je už väčšinou neskoro naskočiť na rozbehnutý vlak. Dnes ešte stále nie je neskoro a „vlak s naloženým investičným zlatom“ ešte len pomaly opúšťa svoje depo.
 
Sami si preto položte otázku. Mám aj ja diverzifikované svoje investičné portfólio? Nachádza sa v ňom aj investičné zlato, ktoré je v neistých časoch krízy bezpečným prístavom už po stáročia?
 
Pomocou zlatého finančného programu od spoločnosti ZFP Gold, si môžete aj Vy vybudovať svoj bezpečný prístav pre svoje investície.


Autor článku: Ing. Martin Lauko

Mám záujem o služby

Prihláste sa k nášmu newsletteru a získate nové informácie zo sveta financií.